תחת שמיים פתוחים

 1. אסיה הינה הגוף היבשתי הגדול בכדור הארץ  והיא במידה רבה המנוע ההיסטורי של האנושות, איני יוצא מנקודת הנחה שלהיסטוריה האנושית יש כיוון או תכלית, אך את זרעי התהליכים הגדולים אשר הביאו את האנושות מציידות לקטות, לאנרגיה גרעינית ותכניות ריאליטי, ניתן למצוא, לטוב או לרע, בשטח האדמה הנרחב המשתרע בין האיים הבריטיים במערב, ועד יפן שבמזרח.

  באסיה הומצא הכתב, אשר איפשר הופעה של מבני שלטון חדשים ומורכבים, ובאופן אנכרוניסטי מעט, התחיל את מה שאנו מכנים היסטוריה. באסיה הומצא הגלגל, ובוית הסוס, אשר שינו את האופן בו בני האדם נעים במרחב, מחליפים סחורות, אוכלוסיות, דעות, ונלחמים. מאסיה יצאה משפחת השפות אשר למעשה שולטת היום ברוב רובו של העולם, והיא משפחת השפות ההודו-אירופאית. באסיה נבנו היישובים העירוניים הראשונים, והיא מולדתן של רוב הדתות הגדולות הקיימות בימינו מן הדתות האברהמיות והברהמיניות ועד הדתות הסיניות והאיראניות., בדברים אלו אין כוונה לזלזל בתרבויות אחרות אשר איתרא מזלן להווצר מחוץ לעולם האמיתי, וסליחתי עם התרבויות הפרה קולומביאניות והאפריקניות, אך הדברים המעניינים באמת התרחשו אי שם בין אירלנד והונשו.

  עד התקופה המודרנית ועליית המערב, ניתן לדעתי לדבר על שלוש תרבויות ציר אסייאתיות, מעין "ספינות אם", אשר הקרינו על סביבתן וזו על זו תוך יצרית תופעות מקוריות מחד, וסינקריטיסיטיות מאידך, כאשר האחרונות הן לטעמי המעניינות ביותר. תרבויות אלו  הן האיראנית, הסינית וההודית. שלוש תרבויות אלו, אם ליצור הכללה גסה לצורך הדיון, מאופיינות בלכידות תרבותית והמשכיות משלב מוקדם יחסית של ההיסטוריה, הן יצרו דתות ומערכות אמונה שהתפתחו, הסתעפו ויצרו מערכות נוספות, אידיאלים אסתטיים ונורמות שלטוניות ומנהלתיות יציבות, אשר יוצאו לאזורים שכנים, אשר עליהם הקרינו לעיתים יותר מתרבות ציר אחת. אין הכוונה בכך שתרבויות דרום מזרח אסיה, המזרח התיכון או טיבט לא ספגו השפעה ממקומות אפשריים נוספים או יצרו תרבות אוטונומית, אך ניתן לקבוע במידה רבה של וודאות שהגורמים החיצוניים המשפיעים ביותר על תרבות אזורים אלו, הן אחת או יותר משלוש התרבויות האסיאתיות הגדולות.

  המגעים בין אזוריה השונים של אסיה (והכוונה כאן היא גם לאירופה, שבעיני היא יבשת כמו שאלג'יר היא יבשת), הולידו התפתחויות שונות ומרתקות בתחומי האומנות, הדת, הטכנולוגיה, הפוליטיקה, ובאופן כללי יצרו עושר תרבותי מגוון ביותר, שהשפיע באופן מהותי על האופן בו התפתח העולם בו אנו חיים כיום.

  בלוג זה יוקדש למגעים אלו, ואחרים.

   מקור:www.macalester.edu
  מקור:www.macalester.edu

פורסם על ידי siyahqalam

מתגורר במערב סין, חי ונושם את תרבות אסיה. ממזרח למערב , מעבר להווה, הולך וחזור. מתמחה בהסטוריה של דרכי המסחר, על הדתות הדמויות והמסורות השונות שזרמו דרכם. חובב תה, בוטניקה, הסטוריה של הבודהיזם וכלי נגינה מארצות מרכז אסיה. מוציא גם טיולים מיוחדים במרכז אסיה תחת "אורחות-נתיבים למרכז אסיה" https://www.facebook.com/innerpathsasia/ וברחבי סין תחת "דרך האמצע" https://www.facebook.com/middlepathtravels/?ref=br_rs

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: