כשאסיה היתה העולם

בואו נוציא את הג'וקר מהחבילה, בסדר?

האימפריה המונגולית בשלבי הקמתה היתה אחראית ככל הנראה למותם של מליוני אנשים, הרס של ערים וחרבן של קהילות רבות ברחבי העולם המיושב, בעיקר בעולם האסלאם אך גם בסין ובמערב אסיה (והחלק המכונה אירופה על ידי מספר היסטוריונים אזוטרים). ההרג והחרבן היו חלק מטקטיקה רחבה שנועדה להקל על כיבושים עתידיים, ולמנוע מרידות אפשריות באיזורים שנכבשו. גם אם ניתן לציין שאוכלוסיות הושמדו באופן יסודי למדי רק כאשר  גילו התנגדות, ממדי ההרס היו משמעותיים, ואיזורים נרחבים במרכז אסיה ובאיראן נותרו שוממים דורות רבים לאחר התפרקות האימפריה.

וזהו זה, זאת הפעם האחרונה שידובר בה על ממדי ההרס והחרבן שהמיטו המונגולים על אירואסיה, את העיסוק בזכויות וחיי אדם יקרים אני מניח לגלגול החיים הנוכחי שלי, בו יש לעיסוק זה משמעות. ולא לתקופה הרחוקה מאיתנו בה הדברים הובנו,הורגשו, והוערכו אחרת לגמרי מהאופן בו הם נתפשים בימינו.

הענין שלי באימפריה המונגולית נובע מהאופן בו מנהיג שבטי אחד מני רבים, הרחק מעבר לגבולות העולם המיושב, הצליח תוך מאבק עיקש לאחד שבטי נוודים לכח צבאי יעיל, ומשומן היטב, אשר הצליח בתוך זמן קצר להביס יישויות פוליטיות מורכבות ומתוחכמות בהרבה מבחינה תרבותית , תוך שהוא מקים אימפריה אשר עתידה בזמן נכדיו להוות את היישות הפוליטית היבשתית הגדולה ביותר מאז ומעולם.

ג'וקר
ג'וקר

אך מעבר לסגידה הפטישיסטית משהו של רבים משוחרי ההיסטוריה המונגולית לכח ברוטאלי, הענין שלי בה הוא בעיקר תרבותי. האימפריה המונוגולית חיברה את רוב רובה של אירואסיה לכדי יחידה פוליטית וכלכלית פחות או יותר רציפה, ולזמן קצר, אך משמעותי, אפשרה מעבר חלק של אנשים, סחורות, רעיונות, וטכנולוגיות, ממזרח סין ועד המערב הנוצרי.

השלום המונגולי (Pax Mongolica) הוא זה שאפשר את כתיבתו של החיבור ההיסטורי הראשון שהתיימר להקיף את המכלול ההיסטורי האנושי מראשיתו, ובכתיבתו השתתפו יהודי מומר, נזיר נוצרי, בודהיסטים ומוסלמים. השלום המונוגלי הוא זה שאפשר לטכנולוגית אבק השריפה לעבור מערבה ולהתפתח לכלי המשחית ששינו את האופן בו אנו הורגים איש את רעהו, והוא זה שאפשר לסינים ללמוד את סוד הצבע הכחול-קובלט אותו שלבו בכלי הפורצלן הידועים שלהם, ואיך להכין קינוחים מזעזעים מאטריות קדאיף ושעועית מתוקה.

Ming-Dynasty-celestial-globe-vase

תופעות מרתקות כגון האסלאם הסיני, בודהיזם באיראן המוסלמית, צ'יינהטאון למרגלות הרי הקווקז ונזיר פרנסיסקני שנגרר כל הדרך מהוותיקן למונוגליה, בכדי להתחנן על חיי המערב, קרוב לוודאי לא היו מתקיימות ללא יצאו גדודי הפרשים הרכובים מערבות מונגוליה לכל מקום אליו הגיעו פרסות הסוסים.

וזה עוד לפני שדובר ממש על אומנות, טכנולוגיה, טכניקות צבאיות, וחקלאות.

אך לכך יש עוד זמן.

מקור:ancientbooks.blogspot.com
מקור:ancientbooks.blogspot.com

פורסם על ידי siyahqalam

מתגורר במערב סין, חי ונושם את תרבות אסיה. ממזרח למערב , מעבר להווה, הולך וחזור. מתמחה בהסטוריה של דרכי המסחר, על הדתות הדמויות והמסורות השונות שזרמו דרכם. חובב תה, בוטניקה, הסטוריה של הבודהיזם וכלי נגינה מארצות מרכז אסיה. מוציא גם טיולים מיוחדים במרכז אסיה תחת "אורחות-נתיבים למרכז אסיה" https://www.facebook.com/innerpathsasia/ וברחבי סין תחת "דרך האמצע" https://www.facebook.com/middlepathtravels/?ref=br_rs

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: