איראנים, תוראנים ,וגניבת מתכות.

שלושה בנים היו למלך פרידון, תור, סלם, ואיראג'. כאשר איראג', צעירו וחביבו של פרידון קיבל את נתחה המובחר של ממלכת אביו, קמו עליו שני אחיו הבכירים והרגוהו. כתוצאה ממעשה גורלי זה, והאיבה שהוליד החל העימות האפי בין איראן לתוראן, בין צאצאי איראג' האיראנים, לצאצאי תור. ממלכתם תוראן מייצגת את הכאוטי, הברברי והאפל, אל מול הסדר האיראני התרבותי והמואר. העימות בינהם חורג מגבולות העימות התרבותי והטריטוריאלי, ונושק לשאלות של טוב ורע, טהור וטמא, ומעל הכל, גורל שרירותי המעיק את משקלו על בני האדם. סיפור מסגרת זה המביל את אחד מציריו המרכזיים של האפוס האיראני "שאהנאמה" ("ספר המלכים"  شاهنامه ) אשר נכתב על ידי פרדוסי, בן המאה העשירית, ומבוסס על המיתולוגיה וההיסטוריה הקדם איסלאמית האיראנית.

רצח איראג', איור מתוך השאהנאמה.מקור:http://etcweb.princeton.edu/shahnama/view-thumb.epl?page_id=173,322,223,599,
רצח איראג', איור מתוך השאהנאמה.
מקור:http://etcweb.princeton.edu/shahnama/view-thumb.epl?page_id=173,322,223,599,

איראן במובן ההיסטורי, אינה הטריטוריה המודרנית של הרפובליקה האיסלאמית, אלא אזור נרחב ביותר הכולל את השטח מגבולות אנטוליה ואד'רבייג'אן במערב, דרך הרמה האיראנית, אפגניסתאן, וטג'יקיסתאן, ועד אגן טארים ומדבר טאקלאמקאן במזרח, הנקרא כיום פרובינצית שינג'יאנג שבמערב סין.

איזורים אלו מוגדרים כאיזורים איראנים בכח התפוצה האתנית והלשונית בה, טרם חדירת העמים התורכיים למרחב החל מן המאה העשירית לספירה. עמים איראנים כגון הסוגדים (תעתיק מדוייק: סוע'דים) על ערי המסחר העשירות שלהם ישבו בסמרקנד ובוכרה של ימינו, עמים כגון החוטאנים ישבו באגן טארים וכתבו פירושים לחיבורים בודהיסטים בשפתם האיראנית, ועמי אפגניסתאן וטג'יקיסתאן עודם דוברים ברובם ניבים של פרסית (טג'יק, דארי) או שפות איראניות אחרות כגון פשטו.

ותוראן? תוראן היא הערבה.

הערבה היא המקום בו יבול לא יצמח, ואדם לא יחרוש את אדמתה, זהו ים העשב המשתרע מצפון מזרח סין במזרח, דרך מונגוליה, קזאחסתאן, ודרום רוסיה, ועד ערבות הונגריה במערב. בערבה שוכנים הנוודים, או ליתר דיוק הנוודים הפסטוריאלים. נוודות המרעה הינה סוג מתמחה של כלכלה, אשר ככל הנראה התפצלה מן הכלכלה החקלאית המוקדמת, ותוך תלות בביות הסוס כאמצעי תחבורה, התמחתה בניצול הנישה האקולוגית הערבתית, שהייתה חסומה עד אז בפני בני האדם. הכלכלה הנוודית מתאפיינת בהחזקת עדרי בע"ח לאורך השנה במרעה פתוח, המצריכה נדידה עונתית בתוך תחומים מוגדרים, וכוללת השתתפות כלל האוכלוסיה בתהליך הנדידה.

טוראןמקור:lazy-lizard-tales.blogspot.com
תוראן
מקור:lazy-lizard-tales.blogspot.com

עם זאת, כלכלה זו אינה אוטרקית, וישנם מוצרים מסויימים אשר הנווד, בשל שטח מחייתו או ארגונו החברתי והכלכלי, לא יכול להשיג בעצמו, והוא נאלץ להשיגם מיושב הקבע החקלאי, וזאת באמצעות שוד, מסחר, או סחיטה (פרוטקשיין), יש בעייני משהו מכובד בעובדה שהפזורה הבדואית בנגב, מבלי להכנס לסוגיות פוליטיות, סוציולוגיות או לאומיות, עוסקת לעיתים בתחביב הנוודי המסורתי, והוא חילוץ רווחים חומריים מאוכלוסיית החקלאים יושבי הקבע, ובמקרה זה, באר שבע.

באופן היסטורי יושב הקבע ירא את הנווד, ומסיבה מוצדקת. הנווד, המתמחה בשליטה עילאית על הסוס ככלי תחבורה, צייד ומלחמה, החמוש בקשת מורכבת (Composite bow ) רבת עצמה, עליון צבאית על יושב הקבע מבחינה מוחלטת.

תוראני טיפוסי (לא בתמונה-סוס)
תוראני טיפוסי (לא בתמונה-סוס)

מבחינה זו, העימות האפי בין תוראן לאיראן מהווה הד לעימות תרבותי-כלכלי עתיק יומין בין האוכלוסיות האיראניות יושבות הקבע, לאלה הנוודיות. יותר מאוחר, עם כניסת העמים התורכיים (סלג'וקים, אוזבקים, אוייגורים, טטרים וכדומה) למרחב המרכז אסיאתי, הושאל הביטוי תוראני והוחל על עמים אלו. זיהוי המושג תוראני עם העמים התורכיים שהחליפו את האיראנים בנישה האקולוגית הערבתית, החל אולי כבר בימיו של פרדוסי עצמו, כאשר זה כתב את חיבורו תחת שלטונו של מחמוד מע'זנה, עבד צבאי תורכי אשר ביסס את שלטונו באיזור אפגניסתאן של ימינו, תוך יצירת תקדים שהפך לדפוס בעולם המוסלמי, והוא שליטת נוודים תורכיים על אוכלוסיות מיושבות, איראניות, מזרח תיכוניות ואחרות.

פורסם על ידי siyahqalam

מתגורר במערב סין, חי ונושם את תרבות אסיה. ממזרח למערב , מעבר להווה, הולך וחזור. מתמחה בהסטוריה של דרכי המסחר, על הדתות הדמויות והמסורות השונות שזרמו דרכם. חובב תה, בוטניקה, הסטוריה של הבודהיזם וכלי נגינה מארצות מרכז אסיה. מוציא גם טיולים מיוחדים במרכז אסיה תחת "אורחות-נתיבים למרכז אסיה" https://www.facebook.com/innerpathsasia/ וברחבי סין תחת "דרך האמצע" https://www.facebook.com/middlepathtravels/?ref=br_rs

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: