ארכיטקטורה #1: מדעי הבוץ.

מבנים הם תבנית נוף מולדתם, ותוצר של האקלים, הגאוגרפיה, והגאולוגיה שלה. עץ היה מאז ומתמיד חומר גלם חיוני לבניה, ובסיס לארכיטקטורה המסורתית בחלקים רבים בעולם, למשל בסין וביפן בה רעידות האדמה התכופות, ושפע היערות אפשרו בניה אזרחית ומונומנטלית תוך שימוש בעץ, לעיתים ללא שימוש כלשהו בחלקי מתכת, אפילו לא מסמרים, בניה מסוג זה עמידה יחסית לרעשי אדמה, אך רגישה ביותר לשריפות.

מקדש טודאי-ג'י, נארה, יפן.מבנה העץ הגדול בעולם
מקדש טודאי-ג'י, נארה, יפן.
מבנה העץ הגדול בעולם

במזרח התיכון ובחלקים שונים של אירופה השימוש המסורתי הוא באבן, כגון אבן הגיר הנפוצה באיזורנו ושבה נעשה שימוש לבניה מזה דורות,  מערים כנעניות, דרך בתי כנסת מתקופת בית שני, מדרסות איסלאמיות, ועד החיפוי המקובל על בתים ירושלמים.

הפרתנון, אתונה, יוון.מקדש בסגנון דורי, משיש, סוג של גיר, תכלס.
הפרתנון, אתונה, יוון.
מקדש בסגנון דורי, משיש, סוג של גיר, תכלס.

בחלקים רבים של אסיה המרכזית המשאב העיקרי הוא אדמה, והרבה ממנה.

ובהתאם לכך הבניה באזורים רבים הם מלבני בוץ, שרופות, או מיובשות בשמש, בנוסף לזמינות הרבה של חומר הגלם לבניה, מאפשרת בניה מסוג זה בידוד מפני האקלים היבשתי- קיצוני השורר בליבה של אסיה. לבני הבוץ משמשים לבנית מבני מגורים, מבני ציבור ומבנים מונומנטאליים כאחד, כשההבדלים הסגנוניים בינהם מושפעים מהמסורות המקומיות, מטרת הבניה, ורמת הפאר המבוקשת.

המאוזוליאום של אסמאעיל סאמאני,בוכרה. לבנים שרופות.
המאוזוליאום של אסמאעיל סאמאני,בוכרה. לבנים שרופות.

בשל הצחיחות היחסית של רבים מן האזורים, ומיעוט הגשמים ישנה חשיבות עליונה להבטחת מקורות מים זמינים לאורך השנה. אחד האמצעים החשובים לשם אספקת מים למישורים המעובדים, הן מערכות הקארז (کاریز).

הקרז, או קנאת (قناة) בערבית, הן תעלות מים תת קרקעיות המובילות בכוח הכבידה מי הפשרת שלגים מרכסי ההרים, אל שטחי העיבוד שלמרגלותיהם.

מדובר במערכת חשובה מעין כמוה, אשר דורשת מומחיות לשם הקמתה, ותחזוקה רבה, מפאת נזקי הסחף, ושלעיתים נמתחת על גבי מאות קילומטרים.  מערכות הקרז אפשרו את שגשוגן של ערים ושטחי עיבוד מהמזרח התיכון ועד מערב סין (תורכסתאן המזרחית-שינג'יאנג), והרס שלהן, מכוון או מפאת הזנחה, משמעו הרס הנוכחות האנושית באזור. דוגמא לכך תהיה ההרס שהמיטה הפלישה המונגולית אל ח'ארסאן ומערב איראן באמצע המאה השלוש עשרה, שהביאה להפיכת אזורים נרחבים למצב הטבעי השומם. מגמה זו תוגברה בשל הבוז המונגולי הבסיסי כלפי עיבוד חקלאי, העדפתם לטיפוח שדות מרעה לסוסיהם הרבים, ומיסוי נרחב. בשלהי התקופה המונגולית באיראן היה נסיון לשנות את המצב, אך איזורים רבים נותרו בשיממונם עוד שנים רבות.

סכימה של קארז.
סכימה של קארז.
מקטע של קארז, שינג'יאנג, סין.
מקטע של קארז,
שינג'יאנג, סין.
בריכת אגירה.קאשאן, מרכז איראן.
בריכת אגירה.
קאשאן, מרכז איראן.

להביא מים זה טוב ויפה, אך לשם שימורם במצב ראוי לשימוש, יש לאחסנם, ולשם כך יש לעיתים צורך במבנה יעודי נוסף הנפוץ באיראן ואיזורים נוספים באסיה הפנימית. אב –אנבאר (آب انبار), מאגר מים תת קרקעי, המחופה לעיתים קרובות בכיפה, ולצידה מגדלי באד-גיר (بادگیر) "לוכד רוח", מבנה גאוני כפי שהוא פשוט, המאפשר לאוויר חם לצאת מן המבנה ולאוויר צונן יותר להכנס אליו תוך יצירת מערכת מיזוג אוויר פסיבית, השומרת את המים קרים, לעיתים מעלות מספר מעל נקודת הקפאון מגדלי בד גיר נפוצים מאוד באדריכלות המדברית האיראנית, וניתן לראותה בעיר הידועה יזד, אם אתם באזור.

סכימה של מערכת קארז-באדגיר.
סכימה של מערכת קארז-באדגיר.
אב-אנבאר, ובאד-גירים, יזד.
אב-אנבאר, ובאד-גירים, יזד.
יזד, מזרח איראן.מקור:http://www.thundertour.com/yazd.htm
יזד, מזרח איראן.
מקור:http://www.thundertour.com/yazd.htm

מבנה מרתק נוסף הוא היאחצ'ל, למעשה סוג של מקרר, המשמש לשמירת גושי קרח שהגיעו אף הם מן ההרים הנישאים,או נוצרו במקום על ידי מערכת בורות ותעלות קירור, עמוק אל תוך חודשי הקיץ הלוהטים, וזאת בעזרת כיפה העשוייה תערובות אקזוטיות של אדמה, אפר, קש, צמר, וחומרים אחרים, המאפשרת בידוד מירבי, ולאמיר המקומי להנות מכוס שרבט צוננת, גם בחודש מורדאד הלוהט.

יחצ'אל, קרמאן, דרום-מזרח איראן.
יחצ'אל,
קרמאן, דרום-מזרח איראן.

 בנימת סיום, ניתן לומר שמעקרונות הבניה המדברית האיראנית והמזרח תיכונית, ניתן ללמוד רבות כיצד ליצר סביבות מגורים ועבודה מותאמות אקלים וחסכניות באנרגיה, ושורשיות לאיזורנו, גם אם הדבר דורש מאיתנו להפנות את חזרה את הראש מאירופה, וחזרה להיכן שהתחת שלנו מוצב כרגע, וזוהי אסיה.

המרכז למחקר וחינוך סביבתי, סח'נין, ישראל.בניה מודרנית ועקרונות עתיקים.
המרכז למחקר וחינוך סביבתי, סח'נין, ישראל.
בניה מודרנית ועקרונות עתיקים.

מקור:http://environment.gov.il

*כל התמונות מקורן בוויקיפדיה, אלא אם כן צויין אחרת.

פורסם על ידי siyahqalam

מתגורר במערב סין, חי ונושם את תרבות אסיה. ממזרח למערב , מעבר להווה, הולך וחזור. מתמחה בהסטוריה של דרכי המסחר, על הדתות הדמויות והמסורות השונות שזרמו דרכם. חובב תה, בוטניקה, הסטוריה של הבודהיזם וכלי נגינה מארצות מרכז אסיה. מוציא גם טיולים מיוחדים במרכז אסיה תחת "אורחות-נתיבים למרכז אסיה" https://www.facebook.com/innerpathsasia/ וברחבי סין תחת "דרך האמצע" https://www.facebook.com/middlepathtravels/?ref=br_rs

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: