שוחות גרמניות ויריות פרתיות.

בראשון ליולי 1916 פרץ אחד הקרבות העקובים של מלחמת העולם הראשונה. המאבק בן ארבעת החודשים על גדות נהר הסום בין צבאות האימפריה הבריטית וצרפת ובין כוחות הקיסרות הגרמנית, הביא ליותר ממליון נפגעים בקרב שני הצדדים. הכוחות הבריטיים סבלו מאבדות כבדות ביותר, וביום הראשון לבדו, נפלו בקרב כמעט עשרים אלף הרוגים בריטים. חימוש ארטילרי לקוי שכשל בהפלת קווי התיל הגרמניים, משקל עודף של ציוד, ויותר מכל, מכונות הירייה הגרמניות האימתניות, עשו שמות בגדודי החיילים אשר התקדמותם בקווים ישרים במישור שלמרגלות העמדות הגרמניות, תרמה לפגיעותם.

הקרב על הסום ,1916.
הקרב על הסום ,1916.

שירו של המשורר הבריטי ווילפרד אוון, אשר שירת אף הוא בחזית המערב, שם חזה בתוצאותיה האיומות של מתקפת גז החרדל, משקף את הניגוד בין הקטל והאימה בשוחות, לבין היומרות הפטריוטיות והמיליטריסטיות של קברניטי המלחמה. את שירו הידוע על קורבן מתקפת הגז, בעיניו הלבנות מעוורון ובראותיו הפגועות המבעבעות דם, הוא מסיים בשורה::

  "My friend, you would not tell with such high zest
To children ardent for some desperate glory,
The old Lie: Dulce et decorum est
Pro patria mori".

"רעי, אל נא תאמרו בזה הלהט,

לצעירים נלהבים לתהילה נואשת,                                                                                                   את השקר הישן: טוב למות בעד ארצנו"

Dulce et decorum est Pro patria mori היא ממרה לטינית שפירושה "מתוק וצודק למות למען המולדת", המגיעה משירו של המשורר הרומי בן המאה הראשונה לפני הספירה, הורטיוס.
הוריטוס ביקש כמובן להלל את ההקרבה העצמית של החיילים הרומים למען האימפריה במאבקה נגד אויביה, ובמיוחד כנגד אויב אחד. הפרתים.

האימפריה הפרתית היתה אויבתה המרה ביותר של רומי. האימפריה קמה על רקע חולשת הסלווקים ההלניסטים, יורשיו של אלכסנדר ממוקדון (מרד שולי של עם קטן במזרח התיכון כנגד אחד ממלכיהם, אנטיוכוס אפיפנס, מוכר כמרד החשמונאים). הפרתים, עם איראני מזרחי, בססו אימפריה נרחבת אשר השתרעה מנהר האוקסוס (אוזבקיסתאן המודרנית), ועד הפרת. ההתפשטות הפרתית העלתה אותה על מסלול התנגשות אל מול האימפריה הרומית הצומחת, במיוחד סביב השליטה במזרח אנטוליה וארמניה.

האימפריה הפרתית.מקור:http://www.kavehfarrokh.com/category/parthians/
האימפריה הפרתית.
מקור:http://www.kavehfarrokh.com/category/parthians/

בשנת 53 לפני הספירה יצא המצביא והפוליטיקאי הרומי מרקוס ליקיניוס קראסוס, הזכור בין השאר בשל דיכויו את מרד ספרטקוס, וצליבת ששת אלפים מהעבדים המובסים לאורך הויה אפיה המובילה לרומא, למסע צבאי מזרחה.

האיש המרנין הלז, מעשירי רומא, החליט לצאת למסע מלחמה כנגד פרתיה כאמצעי לבצר את מעמדו ברומא, וזאת על אף הצעת משא ומתן פרתית. לאחר שדחה את הצעת מלך ארמניה לחצות את ארצו בנתיב מוגן לעבר פרתיה, בחר בנתיב מהיר דרך מסופוטמיה (צפון סוריה-עראק של ימינו).

קרסוס.
קרסוס.

בחירה זו התבררה כהרת גורל, לאחר שהחילות הרומים הובלו למלכודת על ידי גדודי העזר הערביים שלהם, שלמעשה עשו יד אחת עם הפרתים. לאחר חציית נהר הבליסוס, שליד העיר חרן (דרום תורכיה של ימינו), הבינו הכוחות הרומים כי הם מוקפים בכוחות פרתיים מכל עבר.

פסל אציל פרתי, ייתכן ומדובר בסורנה, מפקד הפרתים בקרב חורן.מקור:www.livius.org
פסל אציל פרתי, ייתכן ומדובר בסורנה, מפקד הפרתים בקרב חורן.
מקור:www.livius.org

הצבא הפרתי, היה בעל אופי ערבתי בעיקרו, וככזה נסתמך בעיקר על כוחות פרשים. כוחות פרשים אלו נחלקו לשניים, פרשים כבדים, וקלים. הפרשים הכבדים, משוריינים מכף רגל ועד ראש,וחמושים ברמחים ארוכים, חרבות ואלות, כונו  ביוונית "קטפרקט" (מכוסה כולו), והגיעו משדרות האצולה הפרתית. גדודי הפרשים הקלים היו בעלי אופי ערבתי מובהק, כלומר בעלי לבוש קל, וחמושים בקשתות מורכבות רבות עצמה.

פרשים פרתים, משמאל קטפרקט, מימין, פרש רכוב.מקור: www.iranchamber.com
פרשים פרתים, משמאל קטפרקט, מימין, פרש רכוב.
מקור: http://www.iranchamber.com

הקשתות המרוכבות הן "מכונות היריה" של העולם הקדם מודרני, מדובר בנשק פשוט לכאורה, אך בנייתו דרשה דקדקנות ומומחיות רבה. באופן סכמתי מדובר בקשתות קצרות יחסית, העשויות שכבות של גידים, קרני בעלי חיים, במיוחד יעלים, וגידים. תגובת הגידים למתיחה והתנגדות הקרן לדחיסה, אגרו אנרגיה אדירה והיא מקור כוחה האימתני של הקשת המורכבת.

חתכי רוחב של קשתות מורכבות שונות.מקור:recurve-bow.info
חתכי רוחב של קשתות מורכבות שונות.
מקור:recurve-bow.info

הקשת המורכבת היא נשקו של הפרש, ואורכה הקצר אפשר תמרון נוח מעל גבו של סוס דוהר, כאשר קשת מיומן עשוי לשחרר כעשרה חצים בדקה. הכפילו את קצב היריה הזה במאות או אלפי פרשים המתקדמים בגלים, והנה לכם גיהנום רומאי.

קשתות מורכבות
קשתות מורכבות

במיוחד היתה ידועה לשמצה "היריה הפרתית" טקטיקה ערבתית מובהקת של נסיגה מדומה, תוך כדי ירי לאחור, אל עבר האויב הרודף.

"יריה פרתית", מודגמת על ידי פרש תורכי-עות'מני.
"יריה פרתית", מודגמת על ידי פרש תורכי-עות'מני.

בקרב חרן ספגו הלגיונות הרומים את אחד ההפסדים הגדולים והמשפילים בתולדותיהם, כאשר החיילים הרומים הלבושים בכבדות, ניסו לשווא להתגונן אל מול גלי פרשים משוריינים אשר פיצחו את מבנה "הצב" הרומי המפורסם, שכלל עמדות צפופות וחיפוי מגנים הדדי, ואל מול ממטרי החיצים האינסופיים של הפרשים הקלים.

כך, מודיעין לקוי , חימוש לא מתאים, ומבנה קרבי שגוי, הביאו לחיסולם הכמעט מוחלט של שבעה לגיונות רומים, כשלושים אלף חיילים. מסופר כי לאחר שנשבה, גרונו של קרסוס נחתך, ולתוך החתך יצקו הפרתים זהב מותך, כעונש סמלי על חמדנותו.

אני בספק אם ריאותיו המוזהבות בעבעו: "Dulce et decorum est pro patria mori"


פורסם על ידי siyahqalam

מתגורר במערב סין, חי ונושם את תרבות אסיה. ממזרח למערב , מעבר להווה, הולך וחזור. מתמחה בהסטוריה של דרכי המסחר, על הדתות הדמויות והמסורות השונות שזרמו דרכם. חובב תה, בוטניקה, הסטוריה של הבודהיזם וכלי נגינה מארצות מרכז אסיה. מוציא גם טיולים מיוחדים במרכז אסיה תחת "אורחות-נתיבים למרכז אסיה" https://www.facebook.com/innerpathsasia/ וברחבי סין תחת "דרך האמצע" https://www.facebook.com/middlepathtravels/?ref=br_rs

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: