עצים רעילים, וכלי לכה אנושיים.

חניטה היא תהליך אותו עוברת גופה באופן טבעי או מלאכותי,  העוצר את תהליך הרקבון הטבעי של רקמותיה לאחר המוות. המצרים קיוו להבטיח באמצעותה חיי נצח בעולם הבא, לנין ומאו פשוט אוהבים להצטלם עם תיירים. גופות באיזורים שונים בעולם עברו תהליך חניטה טבעי בשל תנאי הסביבה היחודיים אשר אפשרו את הפסקת פעילות האורגניזמים, ושימור הגוף במצב פיזי סביר. דוגמאות לכך ניתן למצוא במומיות "אינדיאניות" מהרי האנדים היבשים והקרים, בגופותיהם של טוכרים מקועקעים מאגן טארים הצחיח, וקורבנות טקסיים מביצות הכבול של דנמרק אשר תנאים חומציים ועניים בחמצן שמרו את גופם המעונה והעניקו לו גוון ברונזה משובב נפש.

אדם טולונד ( Tollund), דנמרק, תקופת הברזל.
אדם טולונד ( Tollund), דנמרק, תקופת הברזל.
מומיה "טוכארית" מאגן טארים, שינד'יאנג, סין. תווי פנים אירופאים, וקעקועים. האלף הראשון לפני הספירה.
מומיה "טוכארית" מאגן טארים, שינג'יאנג, סין. תווי פנים אירופאים,זקן וקעקועים. האלף הראשון לפני הספירה.

למרות השוני תנאי ההיווצרות של מומיות אלו, יש להן דבר אחד במשותף, כולן נוצרו לאחר מותן.

לפחות במקרה אחד, תהליך החניטה החל לפני המוות.

לפני כאלף שנים שב ליפן נזיר בודהיסטי בשם קוקאי Kūkai, לאחר שהשלים את לימודיו בעיר צ'אנג אן, בירת שושלת טאנג דאז. קוקאי השתלם במה שמכונה במחקר בודהיזם אזוטרי, ענף בבודהיזם המדגיש את חשיבותן של מנטרות, תרגולים מנטליים ופיזיים, אמצעים ויזואלים, והדרכה צמודה של מורה מוסמך, בדרך אל ההתעוררות הנכספת. את  הבודהיזם הטיבטי למשל, ניתן לסווג כזרם בודהיסטי אזוטרי.

קוקאי ׁ(774–835)
קוקאי ׁ(774–835)

בשובו ליפן ייסד קוקאי את אסכולת השינגון (פירוש השם: מילה אמיתית), וזו שרדה עד ימינו כדוגמא נדירה למסורת חיה של הבודהיזם האזוטרי, שנים לאחר שזה דעך באיזורים כגון סין, הודו, ומרכז אסיה.

ומה לכת השינגון ולמומיות? ובכן, בקרב מספר קהילות נזירים, המשתייכות ככל הנראה בעיקר לכת השינגון התפתח המנהג המכונה סוקושינבוטסו (Sokushinbutsu), אותו ניתן לתרגם כ"גוף בודהא מידי". בתהליך הסוקושינבוטסו, היו עוברים הנזירים דרך מפרכת בת כעשור שנים, במטרה למנוע את התפרקות גופם לאחר מותם, ושמירתו במצב שלם, תוך הכתרתם כבודהות.

בתהליך הסוקושינבוטסו היו שלושה שלבים עיקריים בני כשלוש שנים כל אחד, בשלב הראשון היה הנזיר המזדקן נכנס למשטר תזונה אשר כלל אך ורק זרעים אגוזים ושורשים שליקט בקרבת המנזר, אליה הוסיף תרגולים פיזיים נוקשים, אשר צמצמו את מסת השומן בגופו למינימום הכרחי. לאחר כאלף ימים של דיאטה זו, עבר החנוט לעתיד לתזונה הכוללת לא יותר מאשר קליפות ושורשי אורנים, לאחר כאלף ימים נוספים של תזונה זו, סביר להניח כי הנזיר נראה כשלד מהלך.

ולבסוף, התווספו לדיאטה מחרידה זו מנות יומיות של תה אורושי.

אורושי הוא שמו של עץ (Toxicodendron vernicifluum) והלכה המופקת ממנו המשמשים עד ימינו להכנת כלי הלכה היפנים המפורסמים. החומר טוב ויפה על כלי עץ ונייר, אך קטלני למדי לרוב בני האדם, וכמובן לאורגניזמים קטנים יותר, כגון בקטריות, רימות ושאר יצרני קומפוסט אנושי.

עץ האורושי. חתכי ניקוז שרף ניכרים בגזע.
עץ האורושי. חתכי ניקוז שרף ניכרים בגזע.

תה האורושי היה גורם להקאות, בחילות והזעה מוגברת, אך חשוב מכך, היה נצבר ברקמות הגוף כהכנה למוות המתקרב.

לבסוף היה נכנס הנזיר המשומר למחצה לחדר אבן זעיר בו יש מקום לאדם לשבת בתנוחת לוטוס,ופעמון שחובר אליו אפשר לו להודיע על היותו עוד בחיים. כאשר נדם הפעמון, היו משאירים את הגופה בחדר לשנים מספר, ולאחר מכן בודקים האם התהליך הצליח, נזיר שהצליח לשמר עצמו בצורה זו בתנוחת לוטוס, ולא נרקב, הועלה מיידית למדרגת בודהא. יש לציין כי אלפים ככל הנראה ניסו, אך רק ספורים הצליחו להביא את גופם למצב המתאים לשימור. בדיקות מעבדה הראו כי אצל אלה שהצליחו, אפילו אברי הפנים הרכים נשתמרו במצב שלם, כשהם ספוגים בשרף אורושי רעיל.

כלי לכה יפני
כלי לכה יפני

ניתן להזדעזע מתהליך הגסיסה המכוון והאיטי הלז, ולתהות מה לכך ולתורתו של בודהא סקיאמוני, אשר בעצמו דחה את דרך הסיגוף והתווה לנו את דרך האמצע. אך יש משהו מרתק באופן שבו אדם בשלהי חייו בוחר בדרך קיצונית שכזו, תוך התמודדות ושהות יומיומית במחיצת המוות, ומעבר תהליך פיזי כואב ביותר, אשר ללא ספק לווה בהכנה ובתרגול מנטלי שאת עוצמתו ניתן רק לשער.

נזיר לכה יפני
נזיר לכה יפני
הנזיר Shinnyokai-Shonin (1687-1783
הנזיר Shinnyokai-Shonin (1687-1783

פורסם על ידי siyahqalam

מתגורר במערב סין, חי ונושם את תרבות אסיה. ממזרח למערב , מעבר להווה, הולך וחזור. מתמחה בהסטוריה של דרכי המסחר, על הדתות הדמויות והמסורות השונות שזרמו דרכם. חובב תה, בוטניקה, הסטוריה של הבודהיזם וכלי נגינה מארצות מרכז אסיה. מוציא גם טיולים מיוחדים במרכז אסיה תחת "אורחות-נתיבים למרכז אסיה" https://www.facebook.com/innerpathsasia/ וברחבי סין תחת "דרך האמצע" https://www.facebook.com/middlepathtravels/?ref=br_rs

3 תגובות בנושא “עצים רעילים, וכלי לכה אנושיים.

    1. הם דווקא בסדר, והלכה בהם מופקת מעץ אחר: Melanorrhoea usitatissima, ובכל מקרה האורושי אינו רעיל להאחר התייבשותו

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: