אילוף נמר השלג. #זואולוגיה של מרכז אסיה.

נמר השלג (Panthera uncia), הוא בעל החיים האיקוני ביותר במרכז אסיה, ולאחר הכחדות האריה האסיאתי והטיגריס הכספי מן האזור (כבר כתבתי על כך בעבר),ומעמדו הלא ברור של הנמר הפרסי מחוץ למובלעות מבודדות באפגניסטאן ותורכמניסטאן, הוא כיום כנראה החתול הגדול ביותר בשכונה.

חי את חייו בבדידות מזהרת ברכסי ההרים הגדולים של אסיה (אלטאי, פמיר, טיאן שאן, הינדו קוש, הימאלאיה וכו) ומוגבל לגבהים שמעל 3000 מטרים, נמר השלג מתמחה בצייד של כבשי הרים כגון כבש הארגאלי למיניו השונים,ושאר יונקים גדולים, אך לא בוחל גם בציד מכרסמים כגון מרמיטות ופיקות, כמו גם בתזונה צמחית מסויימת.

האוכלוסיה כיום מונה על פי הערכות מסויימות כ5000 פרטים, שהחזקות שבהן הן בטיבט הסינית ובמונגוליה, ותוכניות שימור בטג'יקיסטאן, אפגניסטאן ועוד מצליחות להעלות בהדרגה את מספרם שנפגע קשות מציידים החומדים את פרוותם הנפלאה ואת עצמותיהם לתעשיית הרפואה הסינית העממית.

נזכרתי השבוע בנמר השלג לאחר שחבר יקר שלח לי תמונה של רועה מונגולי המלווה בAK-47 ובנמר שלג מאולף לצידו. אז למרות שלמרבה האכזבה התמונה נראית לי כעבודת פוטושופ מוצלחת למדי. הסיבה שכל כך התעניינתי בתמונה היתה דווקא חקוקה באבן.

צ'ולפון אתא (Cholpon-Ata) הוא אתר מפורסם בצפון קירגיזסטאן ובו ציורי סלע (פטרוגליפים) מהמרשימים יצאו לי לראות. כשהגעתי לשם לראשונה לפני יותר מעשור, הופתעתי מאוד לראות סצנות ציד הכוללות נמרי שלג מאולפים.

כידוע, הכלכלה הנוודית של מרכז אסיה נסמכת עמוקות על שימוש בבעלי חיים מבוייתים, שבלעדיהם לא יוכלו בני האדם לחצות ולהתקיים בערבת העשב הגדולה. אך בעוד שסוסים, גמלים, צאן ובקר הם מועמדים טבעיים לביות, נמר השלג הוא יצור סוליטרי למדי וחי בגבהים ניכרים, ולא נראה כמועמד טבעי לאילוף לשימוש האדם.

למרות תנאי הפתיחה הבעייתיים, יש לזכור כי ייתכן ותפוצתו המקורית של נמר השלג היתה רחבה מזאת של היום, ומפגשים קטלניים בין נמרי שלג לרועים העושים שימוש במעברי הרים ורמות עשב ידועה מטיבט ומונגוליה,שם ייתכן וגם התרחשה שביה של פרטים צעירים המתאימים לאילוף בנוסף, היותו של נמר השלג בעל חיים חברתי פחות מכלביים או אפילו אריות, לא פוסל את יכולת האילוף שלו (להבדיל מביות שהוא תהליך שונה במהותו), ויודעים לנו מקרים רבים של אילוף ברדלסים על ידי האצולה ההודית והאיראנית ושימוש בהם ככלי עזר לציד.

ישנו סופר אחד שאף טוען כי " נמרי השלג היו בשימוש בקרב המונגולים במסעות הציד הגדולים שלהם (ציד אדיר היקף שלו משמעויות טקסיות וצבאיות), ולעיתים היו מובאים לשדות הקטל על גבי סוסים"

אז הציטוט אולי לא מהימן, והתמונה אמנם כנראה מזוייפת, ולא פתרה לי לחלוטין את שאלת השימוש בנמרי שלג לשם ציד במרכז אסיה הפרה היסטורית.

אבל לפחות חשבתי על נמרי שלג. וזה כנראה מספיק.

בתמונות:
-תמונת הרועה המונגולי ונמר השלג המאולף לכאורה.
-הפטרוגליפים בצ'ולפון אתא המציגים יעלים סיבירים ונמרי שלג מאולפים (לכאורה).

צולם בקירגיזסטאן (2007)
-גור של נמר שלג יבדל"א
-סמלה של העיר אלמאטי ובה נמר שלג אוחז ענף תפוח פורח. (אלמא-אתא= אבי התפוחים)
-עוד גורי נמר שלג כי אי אפשר באמת לקבל מספיק.

 

Image may contain: one or more people
Image may contain: mountain, cloud, sky, outdoor and nature
No automatic alt text available.
No automatic alt text available.
Image may contain: cat

פורסם על ידי siyahqalam

מתגורר במערב סין, חי ונושם את תרבות אסיה. ממזרח למערב , מעבר להווה, הולך וחזור. מתמחה בהסטוריה של דרכי המסחר, על הדתות הדמויות והמסורות השונות שזרמו דרכם. חובב תה, בוטניקה, הסטוריה של הבודהיזם וכלי נגינה מארצות מרכז אסיה. מוציא גם טיולים מיוחדים במרכז אסיה תחת "אורחות-נתיבים למרכז אסיה" https://www.facebook.com/innerpathsasia/ וברחבי סין תחת "דרך האמצע" https://www.facebook.com/middlepathtravels/?ref=br_rs

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: