גולים # 3

בשנים האחרונות בחרה אומה נידחה אשר מעבר לים הברברי, במנהיג אשר יוליך אותה לשממה תרבותית.

הוא לא היחיד בהסטוריה, אך יאלו דאשי (Yēlǜ Dàshí) לעומת זאת, היה חסר ברירה.

החיתאנים היו עם נוודי הקרוב בלשונו ובתרבותו למונגולים המאוחרים יותר, אשר רעה את עדריו בערבת העשב הרחבה שמצפון למדבר הגובי.
משחר ההסטוריה, היו קשורים נוודי הערבה האירואסיאתית עם התרבויות יושבות הקבע שמדרום להם, ויחס מיוחד היה להם עם התרבות הסינית העשירה, אליה פלשו, איתה סחרו, ומדי פעם מצאו עצמם מבססים בשטחה שלטון קבע, מקימים שושלת "סינית" למהדרין, ומאמצים לעצמם את כל השבאנג (מונח אקדמי) של שושלת שכזאת, עם סמלי שלטון, מבחני כניסה למנהל, הסטוריה רשמית וכדומה.

כך קרה גם לחיתאנים, אשר בעקבות קמפיין צבאי מוצלח יתר על המידה ביססו את שושלת ליאו (907–1125) בצפון סין, מונגוליה ומנצ'וריה. כשליטים סינים לגיטימיים בעיני עצמם, קידמו החיתאנים את התרבות הסינית והצטיינו בתחום האומנות, הארכיטקטורה ופיתוח הדת הבודהיסטית. עם זאת, שמרו החיתאנים על רבים ממנהגיהם המסורתיים, ונודעו במיוחד ביחסם לנשים, אשר זכו למעמד שווה למדי לזה של הגברים כאשר רכיבה וציד, ניהול כלכלת הבית ויחסי מין לפני הנישואין היו מקובלים.

כמנהגן של אימפריות, גם זאת של החיתאנים שקעה לבסוף בזעזועים פנימיים וחיצוניים ולבסוף נכבשה בידי הג'ורצ'נים, עם מנצ'ורי אשר מיהר לייסד שושלת סינית משל עצמו, היא שושלת ג'ין. קרבות מאספים אחרונים נערכו עד אשר הושמד בית המלוכה החיתאני כמעט כליל, והתבוסה התבררה כודאית.
היה זה יאלו דאשי, דור שמיני למייסד השושלת אשר לקח על עצמו להוביל את שארית עמו הרחק מערבה אל הלא נודע. מלווה בכעשרת אלפים איש, חצה דאשי את הערבה הרחבה עד שלבסוף עמד על סיפו של העולם המוסלמי, וליתר דיוק,על גבולה האימפריה הקאראחאנידית.

לאחר שנסיונו לכבוש את קשגר נכשל, הצליח דאשי, בעזרת תחבולות וכנראה גם לא מעט מזל, להשתלט על בירת הקראחאנידים בבלסע'ון, בקירגיזסתאן של ימינו, ומשם להרחיב את שליטתו האיזורית לעבר אגן טארים.

האימפריה החיתאנית המחודשת, המכונה במקורות ליאו המערבית, או הקארא-חיתאי,(חיתאנים שחורים) , הוסיפה בהדרגה להתפשט, וכבשה גם את עמק פרגאנה, ליבה התרבותי של מרכז אסיה המוסלמית.

כשושלת סינית דה פקטו, חידש בית המלוכה החיתאני את מסורותיו גם במקום מושבו החדש, באמצות טקסי חצר קונפוציאנים, שמות מלכות סינים, ומנהל בנוסח הסיני,בעודו נטוע עמוק בליבה של אסיה. ייתכן כי שימור הקשר התרבותי עם סין אף הקל על השליטה בעמים מוסלמים, וזאת בשל היוקרה ממנה נהנתה סין בקרבם, גם בהיותה תרבות לא מוסלמית.

אין אנו יודעים הרבה על הדינמיקות הפנימיות והקשרים התרבותיים שהרכיבו את החיים בשטחה של אימפרית הקארא חיתאי, אך התמהיל של שושלת סינית בעלת אלמנטים בודהיסטים, קונפוציאנים ושאמאניסטים השולטת על אוכלוסיה תורכית-איראנית מוסלמית, ומתערבת בה, היה בוודאי מרתק.

אימפרית הקארא חיתאי היוותה עם כן מופע ראשון של כיבוש טריטוריה מוסלמית על ידי עמים לא מוסלמיים מן המזרח, כמאין חזרה גנרלית לאימפריה המונגולית הגדולה שתחליף אותה כעבור כמאה שנים מהווסדה.

בנוסף, היתה הליאו המערבית השושלת הסינית הלגיטימית היחידה ששלטה לחלוטין מחוץ לגבולותיה של סין ההיסטורית, בהפגינה גמישות תרבותית רבה, כיאה למדינה אשר רגלה האחת טבולה בתרבות הסינית ומנעמיה, ורגלה השניה נעוצה עמוק בערבה הקשוחה.

*בציורים המצורפים ניתן להתרשם מן החיתאנים כפי שהם מוצגים בידי אמנים בני התקופה. ניתן לשים לב לשטיחי האוכפים הגדולים האופייניים להם, בתסרוקות האברכים הייחודיות ובתרבות הציד המפותחת.

No automatic alt text available.
No automatic alt text available.
No automatic alt text available.
Image may contain: one or more people

פורסם על ידי siyahqalam

מתגורר במערב סין, חי ונושם את תרבות אסיה. ממזרח למערב , מעבר להווה, הולך וחזור. מתמחה בהסטוריה של דרכי המסחר, על הדתות הדמויות והמסורות השונות שזרמו דרכם. חובב תה, בוטניקה, הסטוריה של הבודהיזם וכלי נגינה מארצות מרכז אסיה. מוציא גם טיולים מיוחדים במרכז אסיה תחת "אורחות-נתיבים למרכז אסיה" https://www.facebook.com/innerpathsasia/ וברחבי סין תחת "דרך האמצע" https://www.facebook.com/middlepathtravels/?ref=br_rs

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: