הטיגריס הכספי. # זואולוגיה של מרכז אסיה

כל מי שראה את הסרט הקלאסי למחצה " עלאא' אלדין", המבוסס על סיפור מפוברק ששודך כנראה לקבצי "אלף לילה ולילה" בידי המזרחן הצרפתי אנטואן גלן ,זוכר בוודאי את חיית המחמד הפרוותית של הנסיכה יסמין.

למי שאינו זוכר, נזכיר כי השיקסע השיעית נתברכה בבן לויה בדמות טיגריס זכר בעל אופי חביב אשר גודלו כגודל ספה של אוליגרך.

חובבי הזואולוגיה עשויים לתהות לגבי המצאותו של חתול נאצל זה הרחק מיערות הודו ודרום מזרח אסיה או הרי סין שם הוא מוכר כיום, והשתרעותו על מרפסות שיש מעטירות בערי העולם המוסלמי. עם זאת, כפי שנראה כאן, הגרגרן הכתום הלז היה בן בית לחלוטין במרחב שבין האוקסוס לחידקל.

הטיגריס הכספי (Panthera tigris virgata), היה ככל הנראה מתתי המין הגדולים ביותר בקרב הסוג טיגריס, כאשר הזכרים בני המין הגיעו לאורך מרשים של כשלושה מטרים ולמשקל של כמעט רבע טון. תחום תפוצתו המקורי של הטיגריס הכספי השתרע ככל הנראה מנאות המדבר ושיפולי ההרים של הטקלאמקאן במערב סין, דרך ערוצי הנהרות של מרכז אסיה ואיראן ועד הקווקז ואנטוליה שבמערב.

סביבת המחייה של הטיגריס הכספי היתה לרוב במה שמכונה "טוגאי", חורשי אשלים קנים צפופים לאורכם של נהרות גדולים ומישורי הצפה, בהם נהג לצוד טרף כגון חזירי בר ואיילים. במרוצת אלפיים השנים האחרונות סבלה אוכלוסיית הטיגריס הכספי מציד נרחב, ובפתח המאה העשרים כבר הגיעה מקוטעת ועל סף הכחדה.

מלבד רדיפת הטיגריסים כיעד נחשק לציד ספורטיבי, הם ניצודו בשל האיום שהיוו על חיות משק, איום שגבר בשל התפשטות תחום המושב האנושי והשמדת בית הגידול הטבעי של הטיגריס הכספי, הכיבוש הרוסי והסובייטי של מרכז אסיה גזר גזר דין מוות על שאריות אוכלוסית טיגריסים המקומית, כאשר איזור מחייתם, חורשי הקנים הומרו לשדות כותנה. בנוסף, חזירי הבר, מזונם העיקרי הטמעתו בחדות בתחילת המאה ה20 בשל ציד נרחב, ומחלות שמקורם כנראה במשקי החי המבוייתים.

על אף הגנה מחוקקת של רשויות ברית המועצות, היה זה מאוחר מדי בשביל הטיגריס הכספי. הפרטים האחרונים ניצודו בתורכמניסטאן וקזחסטאן בין שלהי שנות הארבעים עד אמצע שנות החמישים. והפרטים האחרונים במרכז אסיה כולה נצפו או נורו בטג'יקיסטאן, צפון אפגניסטאן ובטיאן שאן ממערב לאורומוצ'י. אין דיווחים מהימנים על המצאות טיגריסים במרחב המרכז אסייאתי לאחר שנות ה-70 המוקדמות והטיגריסים הכספיים האחרונים ניצודו ככל הנראה במזרח תורכיה זמן קצר לאחר מכן.

עם זאת, עם התפתחות המחקר הגנטי של אוכלוסיות הטיגריסים בשנים האחרונות, נתגלה כי ייתכן והמין לא נכחד כלל. השוואת הגנום של התת המין הכספי עם זה של טיגריס אמור, המכונה לרוב "טיגריס סיבירי" מגלה כי ייתכן ומדובר למעשה במין אחד ויחיד, או לפחות שני תתי מינים עם שונות גנטית מועטה ביותר. כיתר מיני הטיגריסים, נמצאת אוכלוסית טיגריס אמור בסכנת הכחדה חמורה.

בשנים האחרונות מתקיימות תוכניות שימור שונות על מנת להציל את תת המין מהכחדה, ואחד מהרעיונות שעלו היה לנסות ולהשיב את הטיגריס לאיזורים שונים במקום מושבו ההסטורי במרכז אסיה, ודיונים מתקדמים לגבי תכנית השבה לטבע מתקיימים בקזחסטאן ואיראן.

כיום משוער במחקר כי השבת טורף על נכחד למערכת אקולוגית בה התקיים בעבר מביאה פעמים רבות לתהליכי עומק המשפרים את יציבות ושיקום המערכת. בשל תנאי האקלים שלה, מצויות במרכז אסיה מערכות אקולוגיות שבריריות ביותר, ואלה סובלות מהתדרדרות מתמדת במהלך אלפי ומאות השנים האחרונות, וביתר שאת מאז התקופה הסובייטית . ניתן אולי לקוות כי השבת הטיגריס למקום מושבו הקדום במרכז אסיה, יסייע להפנות את תשומת הלב הנאותה למשבר האקולוגי המקומי, וחלוקה עתידית של משאבי הטבע במרכז אסיה ,באופן בר קיימא.

בתמונות: חורש טוגאי האופייני למרכז אסיה, דמות טיגריס על מדרסת שר-דור בסמרקנד, מפת תפוצתו ההסטורית של הטיגריס הכספי, ותמונה של טיגריס כספי בשבי, ברלין, סוף המאה ה-19.

No automatic alt text available.
No automatic alt text available.
No automatic alt text available.
No automatic alt text available.

פורסם על ידי siyahqalam

מתגורר במערב סין, חי ונושם את תרבות אסיה. ממזרח למערב , מעבר להווה, הולך וחזור. מתמחה בהסטוריה של דרכי המסחר, על הדתות הדמויות והמסורות השונות שזרמו דרכם. חובב תה, בוטניקה, הסטוריה של הבודהיזם וכלי נגינה מארצות מרכז אסיה. מוציא גם טיולים מיוחדים במרכז אסיה תחת "אורחות-נתיבים למרכז אסיה" https://www.facebook.com/innerpathsasia/ וברחבי סין תחת "דרך האמצע" https://www.facebook.com/middlepathtravels/?ref=br_rs

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: