מורדים שחורי אוהל.

 

חמישה ימי חיפושים עברו, מרכס לרכס, מעיירה לעיירה, מסביב רמת העשב מתכנסת בשתיקתה. נשר בודד צף בשמיים. היכן הם?

הנוודים הטיבטים (טיבטית: דרוק-פה, "אלה השוכנים ברמת העשב"), מהווים את הפלח השלישי של החברה הטיבטית המסורתית, יחד עם עובדי האדמה, ושוכני המנזרים. כלכלתם מבוססת על גידול היאק והצאן, בעוד שהם נותרים קשורים חברתית ודתית לאחיהם מגדלי הדגן ולמנזרים הגדולים.

מכל שבטי הנוודים של טיבט המזרחית, אין מטילי מורא יותר מן הגולוג.

"אני מורד כנגד אלה ששם למעלה, מורד כנגד טיבט, אני מורד! \
כנגד סמכות מלך הדהרמה של טיבט אני מורד! \אני מורד והשמיים עמי.\השמיים הכחולים עצמם עם המרד! \ אני מורד כנגד אלה ששם למטה\ נגד סין אני מורד! \נגד חוקי ממשלת סין אני מורד!\ אנו אדונים לעצמנו.

בני גולוג, השוכנים כיום במחוז האדיר הנושא את שמם, היו ידועים כלוחמים עשויי ללא חת, והטילו אימה על פקידי הדאלי לאמה שבלהאסה כמו גם על קציני הצבא הסיני. אנשי חרב, בוזזים, שודדי דרכים, אוהבי חופש, הם שימרו את עצמאותם עד אמצע המאה ה-20.

יצאנו לחפש אותם לעת סתיו, בעוד פתיתי שלג ראשונים נושרים על הגבעות שסביב.

האוהל הטיבטי המסורתי הוא יצור מעניין. רובץ כעכביש שחור על המורדות המוריקים, הסטורית וטכנולוגית הוא קשור לאוהלי הנוודים של איראן והבדואים של מזרח התיכון, ונראה שיובא לארץ השלגים מאיזורים אלו.

עשוי צמר יאק שחור, הנוודים עצמם מודים כי הבידוד שהוא מאפשר כנגד סופות החורף והשלגים אינו מן המעולים, עובדה שאולי מוצדקת על ידי מוצאו המדברי. כתוצאה מכך, רבים מן האוהלים המסורתיים מוחלפים כיום באוהלי קנבס לבנים, המציעים בידוד מעט טוב יותר, והאוהל המסורתי השחור נעלם בהדרגה.

לאחר מספר ימי חיפוש מתישים כבר עמדנו לוותר, וקפצנו על ג'יפ מקרטע בדרך לעיירה הבאה, כאשר לפתע הם הופיעו, בלב האחו הירוק, מעוטר פסגות חדות כתער, אוהלים שחורים.

צעקה חדה לנהג, תרמיל על הגב, שעטה במורד המדרון.

נהר.

הדבר הנורא באמדן הזרם, הוא שמגלים את הטעות כבר עמוק בפנים.
הגוף רועד בתרמיל לח ובגדים ספוגים, כלבי המסטיף האדירים שואגים מסביב, אך קשה להסתיר את החיוך.

בתוך האוהל חמים, גללי היאק בוערים יפה, הצמפה ותה החם עושים את שלהם.
אירוח נוודי כהלכתו.

הגולוג כבר אינם מורדים היום, בחסות הממשלה הריכוזית של בייג'ינג הם היו שותפים לתמורות הגדולות והקשות שחווה האיזור במהלך המאה ה20 ולאחריה. חייהם כבר אינם חופשיים כשהיו והאתגרים גדולים.

תרבות הנוודים עוד בועטת, אך רגליה קשורות. דרכו של עולם.

לפחות בזמרתם הנוגה עוד שרים בני הגולוג על רמת העשב, שוד אורחת מסחר חולפת, על שיבה אל האוהל השחור.

Image may contain: cloud, sky, mountain, outdoor and nature
Image may contain: sky, cloud, outdoor and nature
Image may contain: 1 person, horse, sky, cloud, outdoor and nature
Image may contain: 1 person, standing, sky and outdoor

פורסם על ידי siyahqalam

מתגורר במערב סין, חי ונושם את תרבות אסיה. ממזרח למערב , מעבר להווה, הולך וחזור. מתמחה בהסטוריה של דרכי המסחר, על הדתות הדמויות והמסורות השונות שזרמו דרכם. חובב תה, בוטניקה, הסטוריה של הבודהיזם וכלי נגינה מארצות מרכז אסיה. מוציא גם טיולים מיוחדים במרכז אסיה תחת "אורחות-נתיבים למרכז אסיה" https://www.facebook.com/innerpathsasia/ וברחבי סין תחת "דרך האמצע" https://www.facebook.com/middlepathtravels/?ref=br_rs

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: