מרכז אסיה בתמונות-#2

כיום, בעידן הקקפוניה הסלולרית ועודף המידע הנלווה אליו, כאשר האפשרות לתעד את מושאי המציאות ניתנת לכל אחד באופן ליברלי, קל לשכוח את עוצמתו של מדיום הצילום במאה השנים הראשונות לקיומו, וההשפעה הרבה שתרם לעיצוב החיים המודרנים כפי שהם מוכרים לנו כיום.

ככל הנוגע למרכז אסיה, שמו של סרגיי פרודוקין ידוע לרבים כצלם אשר תיעד עולם על סף הכחדה של של נוודים, חאנים ופקידי צאר מעומלני צווארון. השטפון הסובייטי שבא אחרי זמן מפעלו של פרודוקין החריב אמנם כהבטחתו את העולם הישן, אך פתח תקופה סוערתשל שינויים דרמטיים בכל תחומי החיים של יושבי מרכז אסיה.

מקס פנסון היה יהודי-רוסי יליד מחוז סמולנסק , אשר עקר עם משפחתו לעיר קוקנד, בירת החאנות העתיקה לשעבר שבעמק פרע'אנה, ליבה ההסטורי והפועם של מרכז אסיה.
לאחר מהפכת אוקטובר, הקים פנסון בקוקנד בית ספר לרישום אשר נועד להקנות את יסודות האומנות לצעירי תורכסתאן הסובייטית שזה מקרוב נוסדה.

לאחר שנחשף לאומנות הצילום, התמחה פנסון במדיום זה והגיע בה לדרגת הבעה מעולה, תוך שהוא מביא את הצילום הסובייטי לאחד משיאיו מבחינת רגישות ומבע מבני.

מגדולי המתעדים של מרכז אסיה הסובייטית,פנסון זכה ללכוד במצלמתו את אחת התקופות הדינמיות והדרמטיות בהסטוריה של האיזור, תקופה בה נותצו הסדרים והמבנים הנושנים ובמקומם נוצקה בבטון מתכת ורוח, דמותה של חברה סובייטית -מרכז אסייאתית חדשה.

במשך שני עשורים ,בין שנות העשרים והארבעים, חצה פנסון את הרפובליקה הסובייטית של אוזבקיסטאן לאורכה ולרוחבה, בתעדו את מפעלי הבניה, החינוך והחקלאות ואת השינויים שעברה מחברה איסלאמית מסורתית לחברת מופת סוציאליסטית בעלת צבעי רקע מקומיים יחודיים.

נושאי הצילום שבחר פנסון נעים באופן דינמי בין האישי לקולקטיבי בחברה האוזבקית החדשה ההולכת ונרקמת, ובאנושיות אופטימית ומתפרצת האופיינית כל כך לתקופת פעילותו. ועל כך זכה בתהילה והוקרה רבה בתוך ברית המועצות ואף מחוצה לה.

עם התגברות הטירוף הסטאליניסטי והאנטישמיות שנלוותה לו, נאלץ פנסון לעזוב את משרתו רבת השנים בעיתון פראוודה ווסטוקה, ביתו המקצועי זה יותר מעשרים שנה. מדוכא וחולה, פנסון.שם קץ לחייו בשנת 1959.

בתמונות: מבחר מצילומיו של פנסון, רבים מהם מביעים את בשורת שחרור נשות מרכז אסיה מכבליהן המסורתיים. שימו לב לכתב האוזבקי הלטיני, טרם הוחלף לכתב קירילי בשנת 1940.

 

Image may contain: 1 person, sitting, child, baby and outdoor
Image may contain: 3 people
Image may contain: one or more people, people sitting, tree and outdoor
Image may contain: 1 person, text
Image may contain: one or more people and outdoor

פורסם על ידי siyahqalam

מתגורר במערב סין, חי ונושם את תרבות אסיה. ממזרח למערב , מעבר להווה, הולך וחזור. מתמחה בהסטוריה של דרכי המסחר, על הדתות הדמויות והמסורות השונות שזרמו דרכם. חובב תה, בוטניקה, הסטוריה של הבודהיזם וכלי נגינה מארצות מרכז אסיה. מוציא גם טיולים מיוחדים במרכז אסיה תחת "אורחות-נתיבים למרכז אסיה" https://www.facebook.com/innerpathsasia/ וברחבי סין תחת "דרך האמצע" https://www.facebook.com/middlepathtravels/?ref=br_rs

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: