משמשים אסורים בשינג'יאנג.

שקט השנה בקשגר.

החוויות הקשות של שנה שעברה, על יתר המחסומים, הסירנות החורקות את תודעת הולכי הדרך ותחושת המצור הקשה פינו את מקומם לתחושה מוזרה בהרבה.

שקט של גטו טכנולוגי.

1.חברה בת האן הזמינה אותי לראות את הבר החדש שפתחה. בהתרגשות מה הובילה אותי דרך הרחוב המתרוקן לעת לילה, ועצרה מול שער איוואן כבד. שני אויגורים מבוגרים ישובים על מדרגות האיוואן כמנהגם.

היא נוהמת עליהם בגסות ועולה במדרגות. אני כושל אחריה ועוד מספיק להגניב מבט בעיניהם האטומות. נבוך.

עת כניסה בשערי המסבאה, על עמודי העץ המגולפים בעושר, תקרות העץ הגבוהות והחלונות הגדולים הפונים לרחוב, התדהמה עולה ופורצת.

מסגד.

נטוש היא אומרת. והממשלה משכירה בזול.

2.בתחנת הרכבת יושבת אישה עם בנה הצעיר, ומחייכת לשמע צלילי הדוטאר שאיתי. היא במקור מחוטאן, שתי עיירות למטה במורד הטקלמקאן. בעלה נכלא לחמש שנים על אחזקת ספר דת. ריצה כבר ארבע. היא מקרינה שמחת חיים וכח ממלא השראה.

3. בבית תה מאחורי העיד גהא, מקום ערבוב מקובל לתיירים ומקומיים שכנראה מקבל גושפנקא ממסדית אנחנו יושבים להרצאה קצרה ודיון על תיירות בקשגר. מאחורינו כמו לפי הזמנה תיירים בני האן מטרטרים אויגורי מקומי לשבת בפינה מוארת ונוחה לצילום מרשים. במשך כמה דקות ארוכות הם מתקתקים במצלמות המקצועיות שבידיהם כמו מבקרים בספארי, ודנים בזווית הנכונה לצילום אפקטיבי. בסופו של דבר נשבר לי ואני גוער בהם שזה לא גן חיות ושיעזבו את האיש לנפשו ולתה הבוקר שלו.

הם נבוכים מעט ומפסיקים לתקתק לכמה דקות.

4. המסגד בצד הדרומי של טורפאן, המקום היחיד אי פעם שבו זכיתי לראות אזאן עולה על גג וקורא לתפילת הערב,נחרב בשנה שחלפה. חלל באמצע הרחוב, וקיר יחיד ובו תוואי המחרב נותר חשוף לאור השמש הצורב.

5. בעלת הגסטהאוס ההאנית, חברה טובה שלה שותפים אויגורים מספרת על דרישות בטחון בלתי אפשריות וביקורות בלתי פוסקות. רבים מבני השכונה נלקחו ל"בתי הספר". הילדים מקבלים קצבת מזון בסך כמה מאות קוואי לחודש.

6.פסטיבל פריחת המשמש בוטל השנה. הוטל איסור על שליחת תמונות של פרחי משמש.

המשמש פרח למרות האיסור.

 

Image may contain: people sitting, table and indoor
Image may contain: night and outdoor
Image may contain: sky and outdoor
Image may contain: 3 people, people sitting, living room, table and indoor
Image may contain: shoes and outdoor
+5

פורסם על ידי siyahqalam

מתגורר במערב סין, חי ונושם את תרבות אסיה. ממזרח למערב , מעבר להווה, הולך וחזור. מתמחה בהסטוריה של דרכי המסחר, על הדתות הדמויות והמסורות השונות שזרמו דרכם. חובב תה, בוטניקה, הסטוריה של הבודהיזם וכלי נגינה מארצות מרכז אסיה. מוציא גם טיולים מיוחדים במרכז אסיה תחת "אורחות-נתיבים למרכז אסיה" https://www.facebook.com/innerpathsasia/ וברחבי סין תחת "דרך האמצע" https://www.facebook.com/middlepathtravels/?ref=br_rs

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: