נורוז-יום חדש.

פורסם במקור: 17 במרץ 2018.

"לבעל הידע ולאוהב, כל שעה שנה חדשה היא"

ג'לאל א דין רומי.

בעוד מספר ימים תבקע שמש חדשה מעל השמיים הגדולים ויחל רשמית האביב בכל אשר תחתם.

חג הנורוז,( פרסית: יום חדש) ראש השנה החדשה בלוח האיראני הוא חג בעל משמעות מיוחדת בכל המרחב שבין מערב סין לבלקן.
חג חקלאי במהותו, ובעל קשרים היסטורים לדת הזורואסטרית, הנורוז מצויין במועדו הנוכחי לפחות מאז התקופה הססנית, ונפוץ בכל האזורים אשר באו במגע עם התרבות האיראנית.

כיום נחוג הנורוז כחג רשמי או רשמי למחצה במערב סין, בארצות מרכז אסיה,בקווקז, בקרב הכורדים, וכמובן באיראן עצמה.
כחג המבשר את ריבוי האור בעולם לאחר תקופת החורף, החג משופע בדימויים של שפע חקלאי, אור והתחדשות ולתרבויות שונות ישנם מנהגים שונים הקשורים בציון החג.

באיראן, החג מצויין בין השאר על ידי ניקוי הבית, סידור שולחן המסמל עושר והתחדשות (האפת סין -שבעת הס') וכן הבערת מדורות וזינוק מעליהן בערבו של יום רביעי האחרון טרם החג (צ'הרשנבה סורי). למנהג הצ'האר סורי הקשרים קדם איסלאמים מובהקים ועל כן היה לצנינים בעיני אנשי הדת של הרפובליקה האיסלאמית, שהתנגדותם לחג ולמסורות הקשורות בו משתוות רק לחיבה שנוטה לו רוב אוכלוסית המדינה.

בארצות מרכז אסיה השונות יערכו חגיגות ציבוריות, ביקור בקברי קדושים, ארוחות חג מיוחדות הכוללות בישול סומאלק (או סומאנו,סאמאנק וכו) קינוח מיוחד העשוי חיטה נבוטה ולבישולו הארוך מתאספות בעיקר הנשים ובמנהג זה נקשרו מנהגים ושירים מיוחדים הנשמרים לארוע. כמו כן באזורים שונים כגון אפגניסטאן, טג'יקיסטאן ועוד יערכו טורנירים של בוזקאשי (אולאק טרטיש) בהם מתחרים רוכבי סוסים על גופתה חסרת הראש של עז עקודה.

אז אם אתם נמצאים בשולי העולם האיראני, או רצוי בתוכו כבני תרבות טובים, זכרו להרבות באור ושמחה השבוע, להדליק אש טובה למען יודבר החושך, ואם בעלי ידע אתם, מי ייתן וכל שעה תהיה לכם שנה חדשה.

נורוז שמח!
نوروز پیروز!

 

No automatic alt text available.
Image may contain: 4 people, people smiling, outdoor
Image may contain: fire and outdoor
Image may contain: one or more people, people riding horses and outdoor

פורסם על ידי siyahqalam

מתגורר במערב סין, חי ונושם את תרבות אסיה. ממזרח למערב , מעבר להווה, הולך וחזור. מתמחה בהסטוריה של דרכי המסחר, על הדתות הדמויות והמסורות השונות שזרמו דרכם. חובב תה, בוטניקה, הסטוריה של הבודהיזם וכלי נגינה מארצות מרכז אסיה. מוציא גם טיולים מיוחדים במרכז אסיה תחת "אורחות-נתיבים למרכז אסיה" https://www.facebook.com/innerpathsasia/ וברחבי סין תחת "דרך האמצע" https://www.facebook.com/middlepathtravels/?ref=br_rs

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: