עצי הבונסאי של האל.

חה לונג גר בקרבת המסגד הגדול של שינינג,בירתו של חבל צ'ינגחאי שבמערב סין, אבל מנהל דוכן מזון קטן בדרום העיר.
בשעות הפנאי הוא מטפח כתריסר עצי פנזאי (盆栽 pénzāi ) בגינה שמול החנות.
במיוחד חביבים עליו עצי האשל הסיני (Tamarix chinensis) המיוחדים לאיזור התפר שבין הנהר הצהוב לספר מדבר הגובי ואלו נפוצים במיוחד בשיפולי רמת צ'ינגחאי.

ייתכן ואמנות הפנזאי התפתחה מתוך מסורת גידול צמחי מרפא בגינות מנזרים בודהיסטים, כאשר הגיזום התכוף הביא בהדרגה להתעצות הצמחים והפיכתם למעין עצים בזעיר ענפין. , עם הזמן הובחן בערך האסתטי של הצמחים המעוצים הללו, והם טופחו לשם הנאה, ולא רק בשל הייתרונות הרפואיים שלהם, וגידולם לא הוגבל לצמחי מרפא.

מסין, כמו דברים רבים וטובים, נדדה האומנות ליפן, שם היא זכתה לעיבוד מקומי, פורמלי, ומעט נוקשה לעיתים, בטח בהשוואה לגרסא הסינית האנרכית משהו.

הסגנון הסיני של האמנות, נותר כאמור עד היום פרוע משהו ונטורליסטי, אם כי שוב, באופן האידיאלי אך הנשלט, שבו הסינים תופסים את הטבע.

המסגדים הסינים, בטבעם הכפול, מכילים לרוב, בנוסף למחרב, היכל התפילה ואיזורי הרחצה המחייבים, גם עצי פנזאי השתולים בכדים עמוקים, ונפוצים בהם במיוחד עצי תאנה מניאטורים, הנושאים זכר לארצות מוצא רחוקות, לפירותיו המתוקים של גן העדן, וכל זאת בעוד שורשיהם נטועים עמוקות באדמות התרבות הסינית הדשנה.

למרות מכורתם הכופרנית של העצים הללו, ניכר כי חה לונג שבוי עמוקות בתחביב שאימץ, והאהבה המשותפת לתחום מציתה שיחה נלהבת על הזנים המקומיים, מקורו ההסטורי של הרימון, טיפול חורפי בקור המצמית של צפון רמת טיבט, תכיפות גיזום השורשים אצל עצי גינקו ושיטות דישון. הוא שאל על מה אפשר לגדל בישראל ובעיקר שמח לשמוע על עצי הגאן לאן, או זייתון בשמם הערבי.

חה לונג, או אליאס בכינוי המוסלמי, נראה צעיר בהרבה מכדי גילו ואני מתפלא לשמוע שבנו כבר לומד הוראה באוניברסיטת המיעוטים של צ'ינגחאי. הוא מספר כי החל לגדל עצי פנזאי לפני כעשר שנים וכי הוא מסוגל לבלות שעות רבות בטיפוחם, או בישיבה שקטה לצידם והדבר כמעט שקול לדידו לתפילה במסגד.

לא יכולתי אלא לראות את התמהיל הפלאי שבעץ הרימון הזעיר הפורח בגנו המאולתר של מוסלמי סיני, שבעיניו הבורקות אין סתירה בין אהבת האל, אהבת אדם פשוטה וישירה, ובעיקר חיבה אדירה לעצים זעירים.

 

Image may contain: plant, tree, outdoor and nature
Image may contain: 1 person, standing, tree, plant and outdoor
Image may contain: plant, flower, tree, nature and outdoor
No automatic alt text available.

 

פורסם על ידי siyahqalam

מתגורר במערב סין, חי ונושם את תרבות אסיה. ממזרח למערב , מעבר להווה, הולך וחזור. מתמחה בהסטוריה של דרכי המסחר, על הדתות הדמויות והמסורות השונות שזרמו דרכם. חובב תה, בוטניקה, הסטוריה של הבודהיזם וכלי נגינה מארצות מרכז אסיה. מוציא גם טיולים מיוחדים במרכז אסיה תחת "אורחות-נתיבים למרכז אסיה" https://www.facebook.com/innerpathsasia/ וברחבי סין תחת "דרך האמצע" https://www.facebook.com/middlepathtravels/?ref=br_rs

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: