פסיפסים סובייטים במרכז אסיה.

האומנות הסובייטית מייצגת בעיני רבים מעין דינוזאור אפור הגורר בזנבו סמלים ומוטיבים מיושנים אשר אבד עליהם כלח, או כאלה המייצגים תקופה שיא של תעמולה שטחית המכסה זוועות משטר, או לכל היותר גילויים של תמימות אנושית מופלגת, ונדמה שכיום עלינו לשפוט את שפת האומנות הסובייטית בלא שונה מאומנות דתית אחרת, משל הייתה עיטורי מקדש מתרבות המאיה או קתדרלה גותית.

כיום עם זאת, אולי בחסות שיני הזמן או הנוסטלגיה, ישנה הערכה מחודשת לגילויים השונים של האומנות הסובייטית, ודיון מחודש בערך התרבותי, החברתי וההסטורי של הקולנוע, הארכיטקטורה והציור של תקופת ברית המועצות.

אחד מהגילויים ה"עממיים" ביותר של האומנות הסובייטית הם פסיפסים. אומנות הפסיפס הסובייטי שתקופת השיא שלה היא בין מותו של סטאלין ב-1953 ועד התפרקות הגוש הסובייטי, שימשה לעיטור המרחב הציבורי, ויישומה על קירות מרכזי תחבורה, ספריות, מפעלים ובנייני מגורים, אפשרו לשדר למרחב את מכלול הסמלים המוכר של קדמה טכנולוגית, אזרחות "סובייטית" בריאה, עבודה יצרנית, ומראות גן העדן הסוציאליסטי הקרב לבוא.

עם זאת, בניגוד אולי לגילויים אחרים של המחשבה הסובייטית בצורה ובחומר, אומנות הפסיפס של תקופת ברית המועצות ניכרת בצבעוניות המשכרת שלה ובדינמיות רבה. את הפסיפסים הללו ניתן למצוא בכל המרחב שכלל את ברית המועצות ומדינות ברית וורשה ממזרח גרמניה במערב ועד סיביר שבמזרח, כאשר הבדלים סגנוניים ניתן למצוא בין אזורים שונים, אמנים שונים ותקופות שונות, ואלה שואבים ממקורות קלאסיים, פוטוריסטים, ריאליסטים ואחרים.

מן הסתם, במיוחד חביבים עליי אלה של המרחב המרכז אסייאתי, והם כוללים בתוכם, בנוסף לתמות המוכרות של ביקוע אטומים נלהב והשלכת לווינים לשמיים, גם מוטיבים הנשענים על המסורות המקומיות של עמי מרכז אסיה, וכל זאת בצבעים מרהיבים ובקומפוזציה נפלאה.

לצערנו, למרות העניין האקדמי, רבות מהיצירות הללו אינן זוכות להערכה רבה ונתפסות כעיני רבים כביטוי הולך ודוהה לתקופה נשכחת, ונראה שגם נוסטלגיה לתקופה הסובייטית, או לפחות כפי שהי נתפסת בחלוף השנים לא מסייעת לשימור ושיקום היצירות הללו משיני ההזנחה, הונדיליזם וההריסה בפני פיתוח עירוני מחודש.

למרות זאת, כיום ישנה התעוררות איטית אך מתמדת של מודעות למורשת האומנותית של המרחב הציבורי הסובייטי, וקבוצות חובבים בקייב, וורשה ואפילו בבישקק, מתחילות לתעד את הפסיספים, להאבק לשימורם ואף להעביר סיורים רגליים המגלים את העבר ובתקווה גם את העתיד, של אומנות הפסיפס הסובייטית.

בתמונות: מבחר פסיפסים (וקצת אריחים) מערי טג'יקיסטאן

Image may contain: 2 people
Image may contain: sky and outdoor
Image may contain: 1 person
Image may contain: outdoor

פורסם על ידי siyahqalam

מתגורר במערב סין, חי ונושם את תרבות אסיה. ממזרח למערב , מעבר להווה, הולך וחזור. מתמחה בהסטוריה של דרכי המסחר, על הדתות הדמויות והמסורות השונות שזרמו דרכם. חובב תה, בוטניקה, הסטוריה של הבודהיזם וכלי נגינה מארצות מרכז אסיה. מוציא גם טיולים מיוחדים במרכז אסיה תחת "אורחות-נתיבים למרכז אסיה" https://www.facebook.com/innerpathsasia/ וברחבי סין תחת "דרך האמצע" https://www.facebook.com/middlepathtravels/?ref=br_rs

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: