אל הסופים של סין.

מנחואן (门宦) הוא המקבילה הסינית למושגי הטאריקה והסילסילה הסופית, כלומר השרשרת הרוחנית והמסדר הנגזרים ממורשתו של השייח המייסד, אשר כרוב המוסלמים הראשונים בסין, היה ממקור ערבי או פרסי. כמוסד, המנחואן גם שימש כארגון בעל משמעויות כלכליות נרחבות בהחזיקו נכסים רבים ב"משולש המוסלמי" של צפון מערב סין, (כיום בפרוביציות של נינגסיה, גנסו וצ'ינגחאי).

על אף שייתכן מאוד כי סופים (תעתיק מדוייק:צופים) כבר שוטטו להם במורד דרך המשי ואל עמקי הממלכה התיכונה כבר במהלך המאות הראשונות לאסלאם, העדויות לגביהם מעורפלות:

"גם נאמר לי…כי שם שכנה לה אישיות רבת מעלה, אשר לה מעל מאתיים שנים בגיל. האיש מעולם לא אכל, שתה, דיבר או לקח כל תענוגות אשר יש בידי העולם להציע, וכוחו היה עז ומושלם. הוא קבע את משכנו במערה, מחוץ לכל ישוב שם עסק בדבקותו"

מעשייה זאת מפי אחד אבן בטוטה, בן המאה ה-14, מייצגת את אחת העדויות הראשונות לנוכחות סופית בסין. אך לא מן הנמנע כי הברנש שוכן המערות היה בסך הכל מתבודד דאואיסטי או אחד מדומיו.

טשטוש הגבולות הבלתי מכוון של אבן בטוטה, מייצג את הבעיה הקלאסית של האסלאם הסיני: כיצד להשאר מוסלמי טוב כאשר אתה מוקף בהמוני סינים בני האן, וכאשר בהדרגה ולאורך הדורות הקהילה המוסלמית בסין, מן היחידות שהתקיימו מהווסדן מחוץ לעולם האסלאם, הולכת והופכת בעצמה לזהה לשכניה הלא מוסלמים, ומאמצת את מנהגיהם.

מלבד הכריזמה הרוחנית של המורים הסופים הראשונים, ניסים מרהיבים שחוללו, וכנראה גם הטקסיות היתרה שסייעה להתפשטות הסופיות בסין של המאות ה16-18, התנועה הסופית בסין ייצגה אולי אף נסיון להתמודד עם הנטיה להטמעה התרבותית הסינית המפורסמת. בהעניקה למוסלמים בסיס התייחסות איתן בדמות שייח' רב מעלה שמקורו במכה, תימן או סמרקנד, כזה שהביא בגלימתו את התורה הנוצצת והעדכנית ביותר מלב האסלאם, ואשר קברו המהודר והתייחסות לצאצאיו משמשים עד היום גורם מאחד בקרב בני הקהילות הסופיות.

התנועה הסופית גם זכתה למתנגדים לא מעטים בקרב חסידי האסלאם האורתודוכסי, שהאשימו אותם בקלקול ועיוות של האסלאם המקורי. המאבקים הפנימיים, אך גם גורמים כלכליים ופוליטיים בהקשר הסיני הרחב הביאו לבסוף לירידת היקפם ועצמתם של המסדרים הסופים, ולעליית כוחם של פלגים מסורתיים יותר.

בשיטוטי האחרון בלינסיה, בירת האסלאם הסיני, ומרכז סופי ראשון במעלה המכונה גם "מכה הקטנה", היה ברור כי המתחים הללו קיימים עד ימינו, כאשר חברי הפלגים האורתודוכסים שפגשתי האשימו אותם במיני כפירות שונות ומשונות, כולל זלזול בצום הרמדאן והגרוע מכל, שנאמר במעין חצי קריצה וחצי לחישה, כי יש בלינסיה "שיעים".

שיעים או לא שיעים, פלגי המנחואן השונים עוד מהווים גורם מרכזי בזהותם הדתית של רבים מתושבי צפון מזרח סין, וקברי המייסדים המכונים "גונג ביי" (מפרסית: ‎‎, גונבד ,گنبد ,שמשמעו:כיפה,) עוד מעטרים את קו הרקיע של לינסיה במבנים סינים למהדרין ולראשם סהר וכוכב נוצץ, כתזכורת ונדר למייסד האגדי שלא לשכוח את מוצאם, הרחק בקצות מערב.

 

No automatic alt text available.
Image may contain: tree and outdoor
Image may contain: tree and outdoor
Image may contain: 1 person, outdoor

פורסם על ידי siyahqalam

מתגורר במערב סין, חי ונושם את תרבות אסיה. ממזרח למערב , מעבר להווה, הולך וחזור. מתמחה בהסטוריה של דרכי המסחר, על הדתות הדמויות והמסורות השונות שזרמו דרכם. חובב תה, בוטניקה, הסטוריה של הבודהיזם וכלי נגינה מארצות מרכז אסיה. מוציא גם טיולים מיוחדים במרכז אסיה תחת "אורחות-נתיבים למרכז אסיה" https://www.facebook.com/innerpathsasia/ וברחבי סין תחת "דרך האמצע" https://www.facebook.com/middlepathtravels/?ref=br_rs

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: