חפש תאנים, אפילו בסין.

בעלת הבאסטה הבחינה בי מביט בעניין בסלסלת החזרן שלצד הדוכן והתרתה בי לקנות.

טעים- טעים! ! וו חואה גואו (无花果 פרי "נטול" פרח) מקומי!

ואני בהתנשאות לוונטינית אופיינית חשבתי ללבי שהדבר האחרון שניתן לכנות בו את פירות התאנה שבסל היוננאני, הוא בכינויי "מקומי", או "חסרות פרח" לצורכו של עניין.

אז מה בעצם עושים פירות התאנה כאן ביוננאן הרחוקה, תופחים להם לעת גשמי הקיץ שבין גבעות מיאנמר להרי טיבט?

פיקוס התאנה (Ficus Carica) הוא עץ קטן עד בינוני אשר מקורו בקדמת אסיה, ומעמדו בתרבות האדם ומטבחו מעוגן בריבוא השנים שחלפו מאז החל ביותו. עדויות ארכאולוגיות מעמק הירדן העלו את האפשרות כי ביות התאנה, החל עוד בתחילת התקופה הנאוליתית, מה שהופך את התאנה לאחד ממיני התרבות הראשונים, ובכך היא מקדימה במעט אף את ביות החיטה.

מתיקותן הרבה של התאנים, ערכן התזונתי הרב והאפשרות לשמרן לאורך זמן כדבלים וגרוגרות עשו אותן לפרט מזון חשוב בתרבות המזרח התיכון הקדום, ואף למוצר חשוב על דרכי הסחר המוקדמות של הסהר הפורה.

חשיבותו הכלכלית של העץ ופרותיו משתקפת גם במעמדו בתרבויות העולם, והוא מופיע במזמורים ובכתובים מתרבויות שומר, אשור ובבל.

עץ התאנה הוא אף הראשון להופיע בשמו בתורת היהודים, ומעליו המחוספסים עשו להם אדם וחווה חגורות צניעות למבושיהם הערומים, כמו בכדי להביע פקפוק מובנה בתוחלת או אף בדעת שהעניקה לבני האדם אכילת הפרי האסור.

"וַיֵּדְעוּ, כִּי עֵירֻמִּם הֵם; וַיִּתְפְּרוּ עֲלֵה תְאֵנָה, וַיַּעֲשׂוּ לָהֶם חֲגֹרֹת…" (בראשית ג', פסוק ו')

אף בעולם האסלאם מקומה של התאנה לא נפקד והיא מופיעה בקבצי החדית' כפרי אהוב על הנביא מחמד, וכמזור מומלץ בפיו לשגרון.
מעמדה של התאנה וטעמה המשובח אף הפכו אותה לסמל למעדן שמיימי והביאו את מורנו ג'לאל א דין רומי לפסוק כי:

"לא כל אדם בא במעמד ה"סמאע"* באופן שווה, לא כל ציפור זוכה להתענג על תאנים"

אל סין, כמו גידולים זרים רבים, הגיעה התאנה על דרכי המסחר, ויחד עם אגוז המלך, הרימון, הגזר והשומשום, הכו שורש באדמת ממלכת המרכז יחד עם טכנולוגיות, אמונות ועממים זרים, וכזכר למוצאם עוטרו שמותיהם בסימנית 胡 שמשמעה זר, או ברברי, ובמיוחד כאלה שמוצאם באזורים הצפון מערביים, או מרכז אסיה.

עם זאת, עדויות מסויימות שעוד לא מצאתי להן ביסוס מספק טוענות כי שמן הסיני הראשון של התאנים בוטא כ"תי-אר" המתכתב עם ה"תין" הערבי, בהתאם למוצאם של רבים מן הסוחרים המוסלמים הראשונים שפקדו את ערי שושלת טאנג של המאה השביעית.

אל יוננאן לעומת זאת, מסופר כי התאנים הגיעו לראשונה כאשר נשתלו בגן ארמונו של שמס א דין אל בוכרי, מושלה הראשון של הפרוביציה מטעמו של קובלאי חאן, קיסר המונגולים ושושלת יואן.

שתילי התאנה הרכים הובאו לצד דבשות הגמלים כל הדרך ממרכז אסיה, מכורתו של אל בוכרי, וננטעו אחר כבוד באדמתה הדשנה של יוננאן. שתיל נוסף ניטע בחצר המסגד הראשון בפרובינציה וייתכן ואלה הם צאצאיו הגדלים עדיין בחצרות המסגדים, שתולים בעציצי חרס מעוטרי ענן ומעוצבים בסגנון סיני קלאסי.

יהיה מוצאה של התאנה היוננאנית אשר יהיה, המצאותה כאן בקצותן או בעיבורן של דרכי המסחר של אסיה היא דוגמא נפלאה נוספת לתזוזה המתמדת של חפצים, ברנשים, צמחים ומעשיות מקצה היבשת להיפוכה, ויכולתו של פרי קטן ודשן לשמח לבבו של ברברי זר, מוזנח מזוקן ועייף בסופה של דרך ארוכה.

ולהזכיר לו נשכחות של קיץ מן המזרח התיכון.

ודי בכך.

בתמונות:

סוחר תאנים בשוק בקשגר, שינג'יאנג, יולי 2018  תאנה מצויה, או פיקוס התאנה: ציור בוטני.תאנים בשוק של דאלי, אוגוסט 2018.
אריית תאנים- כתב יד מאיזור נידח במערב אירואסיה.
עץ תאנה מעוצב כפנזאי (בונסאי).

Image may contain: one or more people and food
Image may contain: nature
Image may contain: food
No automatic alt text available.
Image may contain: plant

פורסם על ידי siyahqalam

מתגורר במערב סין, חי ונושם את תרבות אסיה. ממזרח למערב , מעבר להווה, הולך וחזור. מתמחה בהסטוריה של דרכי המסחר, על הדתות הדמויות והמסורות השונות שזרמו דרכם. חובב תה, בוטניקה, הסטוריה של הבודהיזם וכלי נגינה מארצות מרכז אסיה. מוציא גם טיולים מיוחדים במרכז אסיה תחת "אורחות-נתיבים למרכז אסיה" https://www.facebook.com/innerpathsasia/ וברחבי סין תחת "דרך האמצע" https://www.facebook.com/middlepathtravels/?ref=br_rs

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: